Jak wypełnić lukę rynkową związaną z brakiem programistów?

0

Rynek innowacyjnych technologii przeżywa teraz okres dynamicznego rozkwitu. Prężnie rozwijająca się gałąź IT staje się światowym liderem. Wielkie korporacje, ośrodki badawcze, inżynieryjne nieustannie tworzą nowe produkty, za którymi stoi praca szeregu specjalistów z zakresu programowania. W związku z ciągle rosnącą falą realizowania nowych projektów zapotrzebowanie na usługi profesjonalnych koderów jest ogromna i póki co nie widać ku temu końca.

W Polsce, ale też za granicą rynek programistów odczuwa duże braki. Rekrutacje w wielu firmach są nieprzerwanie otwarte, oferując pracę właściwie od zaraz. Luki pracownicze odbijają się na terminowych realizacjach projektów. Skoro brakuje rąk do pracy to nie ma mowy zmieścić się ze zrobieniem czegoś w planowanym terminie.

Jak radzą sobie firmy z brakiem programistów?

Pierwsza rzecz to zachęcające wynagrodzenia. Programiści są uplasowani w czołówce najlepiej zarabiających zawodów na świecie. Młodzi absolwenci szkół wyższych o profilu informatycznym mogą liczyć na naprawdę dobrą pensję rozpoczynając swoją zawodową karierę. Trzeba zaznaczyć, że nie tylko informatycy zasilają szeregi działów IT. Mogą to być osoby bez wyższego wykształcenia, za to posiadający wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy. Jak znaleźć takich ludzi?

Firmy IT stosują obecnie dosyć powszechny zabieg organizowania warsztatów praktycznych dla zupełnie niedoświadczonych aplikantów. Jeśli ktoś wykazuje zdolności programowania, potrafi szybko działać, kreować różne rozwiązania i dodatkowo szuka dobrze płatnej pracy może spokojnie wyjść naprzeciw takiej opcji i skorzystać z okazji. Oferowanie bezpłatnych kursów ma zachęcić kandydatów do podjęcia wyzwania. Jest to dobry sposób na pozyskiwanie potrzebnych pracowników.

Organizowanie szkoleń może odbywać się wewnątrz firmy i to jest niewątpliwie dobra opcja, bo pozwala dodatkowo lepiej poznać środowisko i zasady przyszłej pracy, co pomaga w lepszej adaptacji w kolejnych etapach. Często jednak takie rozwiązanie w związku z brakiem odpowiedniego personelu i miejsca nie jest możliwe. Wtedy firmy decydują się na skorzystanie z ofert specjalnych firm szkoleniowych.

Firmy szkoleniowe działają na rynku od lat. W ramach programowania prowadzone są kursy różnych technik kodowania, mam tu na myśli specjalne języki kodowania. W dzisiejszych czasach popularny jest kurs java, który jest językiem powszechnie wykorzystywanym w IT. Dobra znajomość Javy jest pożądana, a osoby , które kończą szkolenie są z marszu wchłaniane przez korporacje.

Praktycy twierdzą, że do rozwijania kariery programisty nie jest potrzebny dyplom ze studiów. Idąc dalej tym tokiem myślenia, wielu młodych ludzi decyduje się świadomie ominąć tę ścieżkę edukacji, by szybciej trafić na rynek pracy. Zdolny, ambitny absolwent szkoły średniej, wykazujący biegłość w wykorzystywaniu ścisłych cech swojego umysłu bez problemu opanuje potrzebną wiedzę w dużo krótszym czasie. Dlatego też wiele firm wychodzi naprzeciw młodym ludziom, którzy do końca nie wiedzą jaki kierunek studiów podjąć i proponuje szkolenia w kierunku rozwijania i przyswajania języków potrzebnych w danej firmie. Można by się pokusić w tym miejscu o lekką krytykę. Odrywanie młodych ludzi od dalszego kształcenia i porywanie ich w szpony korporacji może wydawać się nie najlepszym pomysłem. Patrząc jednak z perspektywy potrzeb, jakie warunkuje aktualny rynek jest to dosyć sensowne rozwiązanie.

Zobacz wszystkie wydarzenia